Tanečný folklór

Tanečný folklór obce Rudník má mnoho spoločných znakov s ostatnými obcami centrálnej časti myjavských kopaníc, keďže vznikla po 2. svetovej vojne odčlenením sa od tzv. Veľkej Myjavy a spojením viacerých myjavských kopaníc. Ich pôvodným administratívnym, cirkevným aj hospodárskym centrom bolo mesto Myjava.

Myjavskými kopanicami boli tiež aj dnešné obce: Brestovec, Stará Myjava, Poriadie, Rudník, Polianka, Jablonka. Jedinou samostatnou obcou v tomto subregióne, okrem Myjavy, bola Turá Lúka. Preto aj kultúrny život bol vzájomne previazaný a vďaka tomu sa jednotne vyvíjali i tanečné a hudobné tradície na pomerne širokom území tejto časti regiónu. Vďaka kopaničiarskemu osídleniu bolo celkom bežné, že dievka z Poriadia sa vydala do Turej Lúky, či z Rudníka na Starú Myjavu. Podobne i na tanečné zábavy prichádzali mládenci zo širšieho okolia vzdialeného aj niekoľko kilometrov. Dievčatá zväčša nechodievali veľmi ďaleko, pretože do západu slnka museli byť doma. Dochádzanie z väčších vzdialeností bolo bežné aj z toho dôvodu, že veriaci boli zvyknutí chodiť do kostola v nedeľu poväčšine peši z celého územia Veľkej Myjavy, len majetnejší na vozoch. Práve preto je tanečný repertoár spoločný pre celú spomenutú oblasť myjavských kopaníc bývalej Veľkej Myjavy a nie je typický len pre obec Rudník.

Tanečnými príležitosťami v Rudníku boli okrem bežných tanečných zábav aj slávnostné a pracovné príležitosti v rámci kalendárneho roka a rodinného života.

V Rudníku spomínajú informátori bežné zábavy v krčmách U Petroviča či U Bustína. V lete sa robievali zábavy vonku na vydupaných tanečných kolách v Skalkách, v Dugových brehoch, či v Blatnici atď.  Obľúbené boli i návštevy v domoch dievok v zaužívaných dňoch v týždni, tzv. chodenje k frajerce.

Okrem toho boli tanečnými príležitosťami aj všetky príležitosti v obci súvisiace s kalendárnym a rodinným obradovým folklórom - fašiangy, stavanie májov, až po štefanské a silvestrovské zábavy, ako aj krstiny a najmä svadby, a tiež niektoré pracovné príležitosti (varenie lekváru, dupanie humna, driapanie peria).

Do tanečného repertoáru Rudníka spadajú tance starého štýlu – starobapská, uklakovaná, slovenčina, šusterskí, tanec nového štýlu – verbunk a tiež vývojovo mladšie folklorizované spoločenské tance  - polka, valčík, mazurka, sotiš, neskôr aj tango, ako aj viaceré strofické tance a tanečné hry založené na polkovom základe. Po druhej svetovej vojne sa rozšírili aj ďalšie módne tance striedané s tanečnými kolami tradičných tancov.  

Tance, ktoré boli zaznamenané v Rudníku, ale i v okolitých myjavských kopaniciach sú bližšie charakterizované v stati o tanečných tradíciách regiónu.

Starobapská – párový krútivý tanec starého štýlu v miernom tempe.

Uklakovaná (klekaní, novší názov uklekaní  čardáš) - krútivý tanec starého štýlu v stredne rýchlom tempe, má svoju špecifickú časť - kolenoví, ktorý bol zaznamenaní práve v obci Rudník a priľahlých obciach (Poriadie).

Slovenčina (hustí či neskorší názov čardáš) - krútivý tanec starého štýlu v rýchlom tempe.

Verbunk - krútivý tanec nového štýlu rozšírený ako párový verbunk, ale i v sólovej forme ako predtancovanie (verbovanje) pred muzikou, po ktorom si tanečník zavolal do tanca tanečnicu a tancovali pomalú časť čardášu – párový verbunk.

Šusterskí - mužský sólový napodobovací tanec starého štýlu, pri ktorom tanečník znázorňoval tanečnými pohybmi úkony spojené s výrobou čižiem. Tancoval sa na typickú odzemkovú melódiu, ktorá spadá práve medzi staršie typy piesní.

Polka, valčík, mazurka, sotiš a neskôr i tango – tieto typy základných folklorizovaných spoločenských tancov sa šírili z mestského prostredia Myjavy, rýchlo sa udomácnili, ovplyvnili a novelizovali aj tanečný repertoár kopaničiarskych zábav.

Strofické tance - v Rudníku boli zaznamenané tiež strofické tance odvodené od polky s charakteristickými motivickými väzbami – pleskaná (tlieskanie), kadlecká (napodobňovanie tkania plátna), židovská (klaňanie sa).  

Zo starších tanečných hier tu bolo tiež zaznamenané svadobné podkúvanje žien, ako aj typy mladších tanečných hier – stoličková, zrkadlová, metloví, ručníčkoví.

 

Na zachovaných archívnych videozáznamoch sú zaznamenané tanečné osobnosti Rudníka, akými boli:

Ján Fidrich (1935 - 2001) - predtanečník na ľudových zábavách, robieval starého svata na svadbách (okolo 400 svadieb), po skončení strednej školy začal pracovať v Slovenskej armatúrke Myjava a od roku 1958 tancoval vo FS Kopaničiar, organizoval osvetovú prácu v Rudníku, v 70. rokoch tu založil aj folklórnu skupinu pri osvetovej besede v Rudníku.

Ján Juráš (1954) - tanečník a organizačný vedúci, pochádzajúci z Rudníka. Bol dlhoročným tanečníkom folklórneho súboru Kopaničiar (27 rokov) a neskôr zastával funkciu organizačného vedúceho. Pán Fidrich si na ňom vážil výnimočnosť najmä v sólovom prejave. V súbore sa mali možnosť stretnúť dva roky počas ich aktívneho tancovania.

Verbunk a slovenčina - Tancujú tanečníci FS Kopaničiar z Myjavy: Ján Fidrich z Rudníka a Ľubica Maliariková, Ján Zeman a Božena Zemanová, Ján Hojstrič s partnerkou.

Zem spieva – Záhorie. Bratislava : Československá televízia Bratislava, 1965.

Dokumentácia tanca z Myjavy. Tancuje Ján Fidrich z Rudníka a Ľubica Maliariková - starobapská a hustí. 70. roky 20. stor.

Tanec (Myjava) [čb film]. Strážnice: NULK, sine anno. číslo pásu: F239. 

Rudník – Verbunk a hustí
Myjava - Trnovce. Archív: Centrum tradičnej kultúry v Myjave.

Použitá literatúra a zdroje

CÁDRA, Ján: Spev, hudba a tance. In: Myjava. Myjava, 1911
DÚŽEK, Stanislav – GARAJ, Bernard: Slovenské ľudové tance a hudba na sklonku 20. storočia. Bratislava 2001
HRIVNÁKOVÁ, Viera: Tanečný výskum – Rudník. Seminárna práca. II. roč.. Pedagogická fakulta UKF, Nitra 1993, s. 7.
LEHOCKÝ, Jozef: Ľudové tance a tanečné tradície Myjavskej pahorkatiny. Bratislava : NOC, 2002
ŠÚTOROVÁ-KONEČNÁ, Lenka: Tanečné tradície myjavského regiónu. Myjava : CTK v Myjave, 2011
Zem spieva – Záhorie [čb film]. Bratislava : Československá televízia Bratislava, 1965.
Tanečné motívy z Myjavy [čb film]. Bratislava : Osvetový ústav v Bratislave, 1969.
Etnochoreologický výskum tancov z myjavských kopaníc [čb film]. Bratislava : Slovenská akadémia Vied, 1975.


Spracovala: Lenka Konečná